Siyah Stüdyo
info@siyahstudyo.com
0541 838 76 87

Yeni Başlayanlar için Beş Manzara Fotoğrafçılığı İpuçları

Yeni Başlayanlar için Beş Manzara Fotoğrafçılığı İpuçları

Manzara fotoğrafçılığında ilk kez başlıyorsanız, muhtemelen çok fazla sorunuz var. Her zaman sezgisel bir alan değildir ve herkes onunla bir bağlantı bulamaz. Bununla birlikte, manzara fotoğrafçılığı, pek çok fotoğrafçının mümkün olduğu kadar pratik yapmak için daha fazla ipucu ve teknik öğrenmek istediği için ödüllendirici bir arayış. Bu yazıda, daha önce duyduğunuz şeyin karşısında uçabilecek bazı öneriler de dahil olmak üzere, yeni başlayanlar için en iyi manzara fotoğrafçılığı ipuçlarından bazılarını paylaşacağım. Umarım, yol boyunca size yardımcı olacak bir şey öğrenirsiniz.

 

1) Kompozisyon kurallarına uyma

Bazı fotoğrafçılar manzara fotoğrafçılığında kompozisyon kuralları olduğunu söylüyor. Onlar doğru mu? Her şeyi yüz değerinde almayın.

Yaratıcılık söz konusu olduğunda, işleri basitleştiren basit ipuçlarına ve önerilere geri dönmek kolaydır. Ancak, bu ipuçlarının birçoğu ile ilgili problem, olağanüstü derecede karmaşık bir süreci aşırı basitleştirmeleridir. Üçte birinin meşhur kuralı bile  bunu yapar, derinden kişisel bir süreci, kişisel olmayan bir ızgaraya indirgiyor. Veya fotoğraf - Ansel Adams veya Galen Rowell gibi usta bir fotoğrafçının çalışmalarına bir göz atın herhangi sizin gibi fotoğrafçı. Şanslar, iyi düşünülmüş bir formüle değil, iyi görünenlere dayanarak fotoğraflarını oluşturmaları açısından iyidir .

Bu sadece üçte iktidar değil. Bu, en iyi bilinen “kural” olsa da, zaman zaman diğerleri açılır. Bu nedenle, açık olmak gerekirse: Bütün bunlar, her  kural için ve kompozisyonun özel tablosu için eşit olarak geçerlidir  . Altın oran, dinamik simetri, üçgenlerin kuralı, vb. Bunlar kâğıt üzerinde kulağa hoş gelen ve yeni başlayanlar için temel ipuçları olarak işe yarayan ancak ileri yaratıcı fotoğrafçılıkla ilgisi olmayan çerez kesici formüllerdir.

Çünkü  kompozisyonun fotoğraftan fotoğrafa büyük ölçüde değişmesi gerekiyor . Bir fotoğrafçı olarak kişisel tarzınızın yanı sıra önünüzdeki sahneye de bağlıdır .

Pratik bir örnek düşünün. Bir fotoğraf için, bir öğleden sonra fırtınanın kaosunu ve yoğunluğunu yakalamak isteyebilirsiniz. Bir diğeri için, amacınız bir dağ doğumu sessizliğini taşımak olabilir. Bu senaryoların her ikisinin de aynı kompozisyona gereksinim duyduğunu düşünmek - hatta aynı manzarada olduğunuzu varsaymak - kompozisyonun amacına ilk bakışta bakmaktadır: seçtiğiniz mesajınızı bir izleyiciye iletmek.

Daha iyi bir kural basittir: Her fotoğrafı istediğiniz gibi görünecek şekilde oluşturun. Öncelikle, fotoğraf için hedefinizi tanımlayın. Ardından, öğeleri en çok ilgilendiren bir sahneye taşıyın ve bu hedefe ulaşmak için uygun gördüğünüzü vurgulayın. İleriye ve geriye doğru yürüyün; kameranızı yukarı, aşağı ve yanlara doğru hareket ettirin. Teknik ayarlarınızı ve kamera ekipmanınızı, karşılaşmaya çalıştığınız reklam mesajını geliştirecek şekilde seçin. Bundan sonra, sadece fotoğrafı çek.

 

2) çok fotoğraf çekin

Henri Cartier-Bresson, “İlk 10.000 fotoğrafınız en kötüsünüzdür” dedi. Sokak fotoğrafçısıydı ama manzara fotoğrafçılığı için de geçerli. Göründüğü kadar gereksiz olduğu için, fotoğraf çekmek daha iyi fotoğraflar çekmenin en iyi yoludur. Kameranın arkasında olabildiğince fazla zaman geçirin.

Elbette bu kadar önemli değil. En iyi resimlerinize bakmak ve kendinize sorular sormak da çok önemlidir. Onları bu kadar iyi kılan şey nedir ve bir dahaki sefere farklı bir şey yapar mısın? Yapabileceğin her şeyin akılda kalmasını sağla. Bu, kötü fotoğraflarınız için bile geçerli  - belki de en çok neredegeliştirebileceğinizi öğrenmek için elinizin altında olan en iyi araç .

Fotoğraflarınızın çoğu ya çok parlak veya çok karanlıksa, poz becerileriniz üzerinde daha fazla çalışmalısınız . İstediğiniz keskinliği yakalamıyorsanız,  neyin düzeltilmesi gerektiğini anlayın . Ya da tüm bunları yönetmiş olsaydınız, ama manzara fotoğraflarınızda sadece duygusal bir etkiye sahip değilseniz, ışığa , özne ve kompozisyona daha fazla dikkat etmelisiniz .

Her yıl olabildiğince çok fotoğraf çekiyorum. Tüm bu uygulama ekleniyor ve zamanla, geliştirdiğim bazı alanları (ve hala daha iyisini yapabileceğim) görmek çok kolay. Oldukça basit, resimler çekerken, çalışmalarınız daha da güçlenecektir. Bu benim favori manzara fotoğrafçılığı ipuçlarından biri. Zaten yapmakta olduğunuz bir şey. Yine de, hala geliştirmenin en güçlü yollarından biri.

3) Acımasız eleştiri

Sadece çok fazla fotoğraf çekmeniz gerekmiyor, aynı zamanda çektiğiniz fotoğrafların eleştirel olması gerekiyor. Bu her zaman eğlenceli ya da kolay değil, ama hatalarınızı nasıl tanımladığınıza ve gelişmeye devam ettiğinize göre.

Bir fotoğrafı silmeyi bile düşünürsem, dikkatlice incelemek için bir kaç saniyem var. Kendime neden sildiğimi soruyorum . Amaç aynı hatayı tekrar yapmaktan kaçınmaktır. Elbette, kendi fotoğraflarınızı eleştirmek çok zor olabilir. Kritik olmak istiyorsanız bile , her zaman mümkün değildir. Bazen, belirli bir manzara fotoğrafının arka planı hâlâ aklınızda olduğunda, istediğiniz gibi nesnel olarak görmek mümkün değildir.

Bununla ne demek istiyorum? Dağda yürüyüş yaparak tam bir gün geçirdiğini ve bir gecede kamp yaptığını ve Samanyolu'nun fotoğrafını çektiğinizi düşünün. Tüm zamanların en iyi fotoğraflarından biri olmayabilir, ama olması gerektiği gibi geliyor . Sonuçta, almak inanılmaz zordu!

Fotoğraflarınızı daha sonra sıraladığınızda, bu Samanyolu fotoğrafı çekilecek, çünkü onu yakalamanın tüm zorluklarını hatırlıyorsunuz. Deneyimden biliyorum - bu şekilde fotoğrafların doğru bir şekilde gözden geçirilmesi imkansız . Belki harikalar, belki de değiller. Ancak deneyim hala düşüncelerinizi bulanıklaştırıyorsa, bunu söylemek çok zor olabilir.

Manzara fotoğraflarınızı eleştirin

NIKON D800E + 14-24mm f / 2.8 @ 18mm, ISO 100, 30 saniye, f / 7.1 
Bu fotoğrafı çektikten bir süre sonra, ne kadar beğendiğime karar veremedim. Sorun şu ki, güzel ve zor bir zamandı ve hafızam doğru bir eleştiri oluşturmak için benim için çok taze idi. Bundan iki ay sonra, işleri daha net bir şekilde görebiliyorum - ve bunu anlatabildim, fotoğraftan hoşlanmamıza rağmen, benim için en iyi bir görüntü olarak düşünmem için yeterince açık bir mesaj (veya konu) yok.

Yapabileceğiniz en iyi şey, fotoğrafınızı çekmekten duygularinizin bitmeye başlamasını beklemek. Bu, birkaç günden birkaç aya kadar sürebilir. Ne kadar uzun beklerseniz, fotoğrafları kendi yararları için görmek o kadar kolay olur.

Ya da çalışmalarınızı başka bir fotoğrafçıya gösterebilirsiniz. Onları çevrimiçi yayınlamak her zaman ideal değildir - özellikle de Instagram gibi uygulamalar - ama birçok kişi çalışmalarını özel fotoğraf forumlarında paylaşmanın keyfini çıkarır. Elbette, zaten bildiğiniz fotoğrafçılarla da görüşüp fikirlerini de alabilirsiniz. Her iki durumda da, fotoğrafınızın üçüncü taraf eleştirisini duymanıza yardımcı olabilir; İlk başta fark etmediğin şeyleri görebilirsiniz.

Eğer çekici gelmiyorsa, bunların hiçbirini yapmak zorunda değilsiniz. Önemli olan, bunun yerine, en iyi fotoğraflarınızdan bazıları da dahil olmak üzere, işinizle ilgili sorunlara özel olarak bakmanın bir yolunu bulmanızdır. Bu zor bir süreç olabilir, ancak gelecekte basit bir hatayı tekrar etmekten kaçınmanın en iyi yoludur. Birçok insan için bu önemli bir amaç - işinizi ve yeteneklerinizi zaman içinde geliştirmeye devam ediyor.

4) Bir tripod getirin

Gittiğin her yerde, bir tripodu getir .

 

Bir manzara fotoğrafçısı için bu, sahip olabileceğiniz en önemli ekipman olabilir. Tripodlar çektiğiniz her fotoğrafın görüntü kalitesini iyileştirir. Kameranızı dengelerler ve kameranın sunabileceği en iyi görüntü kalitesini sağlayarak, karanlık olduğunda uzun pozlama fotoğraflarını çekmenize izin verirler.

Basit: manzara fotoğrafları çekmeyi planlıyorsanız, bir tripod taşımalısınız. Her zaman, arka bahçemde ya da dağlardan uzun bir yürüyüşte fotoğraf çekip çekmediğimi yaparım. Hayır, tripodlar kullanmak eğlenceli değil; ağır ve pahalılar. Yine de, manzara fotoğrafçılığının hayati bir parçasıdır ve hafif gitmeye çalışıyorsanız bile bir tane taşımalısınız .

Hangi tripodu almalısın? Bütün bunlar bütçenize bağlıdır. Sonunda, manzara fotoğrafçılığına maruz kalırsanız, muhtemelen iyi bir karbon fiber tripod isteyeceksiniz. Çalışmanın ve hafifliğin en iyi kombinasyonu, aynı zamanda çok pahalı. O zamana kadar, işe yarayan (ancak bankayı kıramayan) bir tane alın ve hayalinizdeki tripodunuza yükseltmeye hazır oluncaya kadar değiştirmeyin.

Özellikle işe başladığınızda, belirli tripod hepsi bu kadar önemli değil. Temel bir tripodun bazı önemli sorunları olacak, ama hiç olmadığı kadar bin kat daha iyi. Birini kullanma alışkanlığını kazanın ve yolun aşağısında üst düzey bir model elde etmeye değip değmeyeceğini kısa sürede öğreneceksiniz.

Ve ilk başta onu taşımaktan nefret edebileceğin kadar, üçayakını da seveceksin. Şahsen, fotoğrafsız bir fotoğraf çekmenin garip olduğunu hissettiğim noktadayım. Tripod benim düşünce sürecimin bir parçası haline geldi - fotoğrafın her bir parçasını daha kolay ve daha doğal hale getiren bir başlangıç ​​noktası.

BTS rüzgarda üçayak

5) kameranı bilmek

Genellikle manzara fotoğrafçılığı çok yavaş ilerliyor ve önünüzdeki manzara pek fazla hareket etmiyor.

Yine de, bazen, üst üste kırılan çılgın bir fırtına ya da mükemmel pozisyonda yarım saniyeliğine inen bir ışık demetinin fotoğrafını çekeceksiniz. Şaşırtıcı bir kırılma dalgası ya da muhteşem bir lav patlaması veya uzaklaşan bir gökkuşağı göreceksiniz. Manzaralar, hemen hepsi aynı anda hareket edene kadar yavaşça hareket eder .

O an gerçekleştiğinde - ve her zaman beklenmedik - hazır olmalısın. En önemlisi, kameranı bilmelisin . Gözbebeğini nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor ve doğru ayarları mümkün olduğunca hızlı bir şekilde seçmeniz gerekiyor. Fotoğraf makinenizle uğraşmaya ne kadar az zaman harcarsanız, fotoğraflarınızı oluştururken ve aklınızdaki çekimi yakalayabilirsiniz.

 

Kendinizi bu tür durumlarda ne sıklıkla bulacaksınız? Şahsen, bunun gibi şaşırtıcı, beklenmedik olayların her yıl sadece birkaç kez gerçekleştiğini görüyorum. Hiç de yaygın değil. Ancak, hızlı değişen manzaralardan en iyi şekilde yararlanabiliyorsanız, en iyi fotoğraflarınızdan bazılarıyla sonuçlanacaksınız.

Manzara fotoğrafçılığı ipucu - kameranızı bilin

NIKON D800E + 70-200mm f / 4 @ 130mm, ISO 100, 1/2, f / 16.0 
Sadece bu fotoğrafı çekmek için saniyelerim vardı. Gökkuşağı soluyordu ve bir şey yapmak için zamanım yoktu, ama bestelemek ve ateş etmek için. Kamera ayarlarında birkaç saniyeden fazla harcamış olsaydım, bu fotoğrafı çekmenin bir yolu yoktu.

İstediğiniz her şutu elde etmek için her zaman yeterince hızlı tepki vermezsiniz ve özlediğiniz fotoğraflar sizi rahatsız edecektir. Birkaç fotoğraf düşünebilirim, benim için “kaçanlar”. Fotoğraf makinemi nasıl ayarlayacağımı ve hızlıca kullanabileceğimi bilmeme rağmen, bunun gibi hızlı hareket eden durumlarda fotoğrafların üçte birini özlüyorum. Bu rakamı% 0'a indirmeye çalışıyorum ve yapana kadar her zaman geliştirmek için bir oda var.

Manzara fotoğrafları çektiğiniz her seferinde, çılgın bir şeyin ortaya çıkması durumunda bir planınız olmalı. Hangi poz modunu kullanacağınızı biliyor musunuz? Objektifleri hızlıca değiştirmeyi (ve düşürmeden) uyguladınız mı? Bunlar birçok fotoğrafçı için çok zaman alan temel şeyler ve bunlar buzdağının sadece görünen kısmı.

Yine, bu pratik alan bir şey, ama aynı zamanda doğru zihniyet alır . Her zaman eyleme geçmeye hazırsanız, herkesin kaçırdığı atışı yakalarsınız. Kameranı ne kadar iyi tanıyorsan, o kadar az fırsat düşecek.

Sonuç

İyi manzara fotoğrafçılığı ipuçları bulmak zor olabilir ve bunların hepsi sadece hızlı önerilerdir. Yine de, umarım bazılarını yararlı bulabilir ve bunları kendi fotoğrafçınızda kullanmak için ilham vermelisiniz. Ayrıca, bu ipuçlarına hakim olduğunuzu düşünüyorsanız ve ileride başka bir adım atmaya hazırsanız, gelişmiş manzara fotoğrafçılığı ipuçları hakkındaki makalemi okumak isteyebilirsiniz .

Manzara fotoğrafçılığı son derece eğlencelidir ve aslında aklınızdaki görüntüyü yakaladığınızda daha da iyidir. Bu ipuçları, başlamak için iyi bir yerdir ve bunlardan birine odaklansanız bile , umarım, manzara fotoğraflarınızın kalitesini iyileştirirsiniz. Ne olursa olsun, özellikle de manzara fotoğrafçılığında yeni başlıyorsanız, gelecekte heyecan verici deneyimlerin sizi beklediğinden şüphem yok.

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin